odeon1.jpg (41126 bytes)

"Bir Zamanlar"dan bugüne…
45'likler dönüyor!

Türk popunun en renkli, en eğlenceli ve en pırıltılı günleri geri dönüyor! Uzun dalga transistörlü radyolardan, regülatörlü televizyonların siyah beyaz ekranlarından, otomatik pikaplarımızda dönen çıtır çıtır plaklardan dinleyip sevdiğimiz şarkılar Ossi Müzik ve SONY - BMG işbirliğiyle artık cd ve kaset üzerinde! "Bir Zamanlar" serisi aynı anda piyasaya sürülen altı albümle Türk popunun arşivlerde kalmış şarkılarını yeniden bizlerle buluşturuyor!

Radyo D'de yayınlanan "Bir Zamanlar" ve "Geçmiş Bahar Mimozaları" programlarıyla Türk popunun kayıp tarihini gün ışığına çıkaran Hakan Eren'in prodüktörlüğünü ve müzik direktörlüğünü yaptığı "Bir Zamanlar" serisinin ilk altı albümünde bir döneme damgasını vurmuş isimler var. Türkçe popun en enerjik, en çılgın ve en usta yorumcularından Seyyal Taner, yurtdışı ve yurtiçinde kazandığı sayısız ödülle dünya çapında bir şarkıcı olduğunu kanıtlamış Neco, popun en kişilikli kadın seslerinden Işıl Yücesoy, benzersiz sesi, yorumu ve besteleriyle Attila Atasoy, popüler müzik tarihinin görüp göreceğimiz en üretken ikilisi Güzin ile Baha ve kendine has tarzıyla gönüllere yer etmiş, kadife sesiyle sayısız unutulmaz şarkıya hayat vermiş Coşkun Demir'in yıllardır dillerde dolaşan şarkıları bu albümlerle "Bir Zamanlar"dan bugünlere çıkıp geliyor.

Yıllar boyu bu ülkede yaşayan herkesi derinden etkilemiş, her biri Türk popunun kilometre taşları olmuş bu şarkıların arasında yakın bir tarihte yitirdiğimiz Melih Kibar'ın da besteleri var. Kibar'ın Türk popunun en zarif, en duyarlı şarkı sözü yazarı Çiğdem Talu'yla birlikte ortaya çıkardığı sayısız unutulmaz şarkının önemli bir kısmı, yıllar sonra ilk defa orijinal kayıtlarıyla dinleyici önüne çıkıyor. "Koca Çınar", "Gülme Komşuna", "Gül Yanaklım" ve "Seni Çok Özledim" bunlardan sadece bir kaçı. Seksenlerden bu yana popüler müziğin en önemli imzalarından biri olan Zeynep Talu'nun değerli katkılarıyla, Çiğdem Talu & Melih Kibar ikilisinin bir hazine değerindeki çalışmaları, ilk kez bu kadar çok sayıda örnekle yeniden karşımızda.

Serinin bir diğer önemli özelliği de, albümlerde daha önce yayınlanmamış şarkıların da yer alması. Neco albümündeki iki Neco & Nükhet Duru düeti, Işıl Yücesoy'un şarkıcılık kariyerinin son dönem çalışmalarından biri olan ve plaklarında kullanılmayan "Seviyorum" ve Coşkun Demir'in 1983 yılı Eurovision şarkı yarışması Türkiye finallerinde yarıştığı "Dön Bana" adlı şarkıları ilk kez bu albümlerle yayınlanıyor.

Kapak yazılarını Naim Dilmener ve Hakan Tok'un kaleme aldığı "Bir Zamanlar" serisinin kartonet tasarımları Nazlı Ongan ve Mehmet Bilal Dede imzası taşıyor. Şarkıların tamamı Bora Ebeoğlu ve Hakan Eren tarafından orijinal plak kayıtlarından dijital ortama aktarıldı. Zeynep Göktürk'ün proje koordinatörlüğünü yaptığı seri, Türk popunun en önemli söz yazarı, besteci ve prodüktörlerinin destek ve katkılarıyla dinleyicilere ulaştırılıyor.